Góry Stołowe

Unikalne pod względem krajobrazu, zbudowane z poziomo leżących ławic skalnych, tworzą płaskie formy skalne. Zajmują powierzchnię 6280 ha.
W granicach Polski rozciągają się na długości 17 km i szerokości 7 km, sięgając od Piekielnej Doliny koło Polanicy Zdroju aż po okolice Kudowy Zdroju i Karłowa. Znacznie większa część leży w Czechach.
Silnie zwietrzały piaskowiec ciosowy przybrał tu kształty maczug, grzybów, baszt. Ta jedyna w swoim rodzaju rzeźba wiąże się z przeszłością geologiczną tych gór i różnicą w odporności na wietrzenie poszczególnych form skalnych. Góry stołowe tworzą urwiska i bastiony wznoszące się ponad zalesioną, płaską powierzchnię najwyższych szczytów : Szczelińca Wiekiego (919 m npm), Skalniaka (915 m npm), Szczelińca Małego (896m npm), Błędnych Skał (850 m npm).

Warto zobaczyć:
Szczeliniec Wielki - rezerwat, obejmuje najwyższy szczyt polskich Gór Stołowych.
Charakterystyczny dla rezerwatu jest labirynt skalny i niezwykłe kształty samotnych skał. Atrakcję stanowi również największa w tych górach szczelina - tzw. "Piekiełko" o długości 100 m i głębokości 17 m.

bledne2_a.jpg (2488 bytes)Błędne Skały to wielki labirynt skalny, swego rodzaju skalne miasto. Skały przybierają tu fantastyczne kształty baszt, grzybów, tuneli, zwierząt itp.
Na zachodnim krańcu Błędnych Skał zbudowano platformę, z której roztacza się piękny i rozległy widok na Góry Stołowe.

 

Skalne Grzyby - zgrupowanie fantastycznych form skalnych, z których najbardziej malowniczo prezentują się "skalne grzyby" i od nich właśnie przyjęła się nazwa tego terenu. Wbrew temu, co sugerują prawie wszystkie przewodniki i mapy, nie jest to jedno duże skupisko skał. Te najładniejsze formy występują samotnie i trzeba ich dobrze wypatrywać wśród drzew. Oznakowanie szlaków nie należy do najlepszych. Także ich trasa jest, łagodnie mówiąc, nieprzemyślana. A na prawdę warto zobaczyć te okazy najbardziej wysunięte na północny zachód. Zamieszczam plan z zaznaczonymi interesującymi miejscami, mogący Wam pomóc w trafieniu, bo mimo dość dużego doświadczenia, mapy i przewodnika - za pierwszym podejściem zwiedzanie tego terenu zakończyło się na ścianach skalnych, czyli jakby w ogóle się nie zaczęło.

zobacz także: Adrspasske Skaly | Teplicke Skaly

 
copyright (C) T.Czerwiński