Tatry stanowią część Karpat Zachodnich, a wznoszą się na granicy Polski i Słowacji, na południe od polskich miast Kraków, Nowy Targ, Zakopane, a na północ od słowackich - Poprad i Liptowski Mikułasz.
W porównaniu z wielkimi górami świata Tatry stanowią niewielkie gniazdo górskie - tak pod względem obszaru, jak wysokości i długości. Najwyższy szczyt Gerlach ma 2663 m npm, w Alpach - Mont Blanc 4807 m, w Kaukazie - Elbrus 5633 m. W Polsce najwyższym szczytem poza Tatrami jest Babia Góra 1725 m, w Słowacji Dziumbir 2045 m w Tatrach Niżnich.
Również pod względem powierzchni Tatry (785 km kw.) znajdują się daleko za innymi górami, np Alpy - 175.000 km kw. Podobnie, jeżeli chodzi o długość: Tatry - 53 km, Alpy 1200 km.
Ze względu na różnice w charakterze krajobrazu, budowę geologiczną i rodzaj skał, dzieli się Tatry na trzy części: Tatry Zachodnie, Tatry Wysokie i Tatry Bielskie. Najbardziej interesującą i najliczniej zwiedzaną część stanowią Tatry Wysokie. Tatry Polskie zajmują 1/5 całego obszaru Tatr. Tu znajduje się, należąca do najpiękniejszych zakątków Tatr Wysokich - kotlina Morskiego Oka oraz najpiękniejsza dolina Tatr Zachodnich - Dolina Kościeliska.
Leżące na terenie Słowacji Tatry Bielskie - jako rezerwat przyrody - są całkowicie zamknięte dla ruchu turystycznego. Największą popularnością cieszą się tam Vysoke Tatry


copyright (C) T.Czerwiński